شبستر از زاویه ای دیگر (SHABESTAR)

قبول مسئولیت نوشته ها کافی نیست. اهل قلم در قبال تمام چیزهایی که باید می نوشتند ، اما به هر دلیل ننوشته اند نیز مسئولند

شبستر از زاویه ای دیگر (SHABESTAR)

قبول مسئولیت نوشته ها کافی نیست. اهل قلم در قبال تمام چیزهایی که باید می نوشتند ، اما به هر دلیل ننوشته اند نیز مسئولند

شبستر از زاویه ای دیگر (SHABESTAR)

این وبلاگ کاملا شخصی بوده و وابستگی به هیچ حزب - گروه - ارگان - NGO - نهاد دولتی یا خصوصی و یا تشکلهای سیاسی و اجتماعی ندارد. وامدار هیچ جریان سیاسی و غیر سیاسی نبوده و مسئولیت مطالب نوشته شده را بعهده میگیرد . چنانچه فردی به عنوان یا محتوای مطلبی اعتراض داشته باشد ، نویسنده متعهد است اعتراض وی را (چنانچه خلاف ادب و عرف و هنجارهای جامعه نباشد) در ذیل همان مطلب درج نماید .

آخرین نظرات
  • ۲۲ مهر ۹۹، ۱۶:۴۸ - محمد مانی
    ۱۹۷😎

روستا بهانه است. روستازاده ی سیاست مدار نشانه است.


عصر ایران؛ مهرداد خدیر – بخش‌هایی از گفت و گوی اخیر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با یک نشریه، بهانه‌ای شده برای منتقدان سیاست‌مدار کهنه‌کار تا دو قطبی‌های گذشته را بازسازی کنند و او را به گمان خود در مقابل طبقاتی از جامعه قرار دهند.

  آن عبارت این است: «زمانی که ما مبارزه می‌کردیم عده ای در روستایشان قدم می‌زدند و حالا امروز انقلابی شده‌اند!» و هنگامی که از او پرسیده شده «آیا شما اساساً اینها را انقلابی می‌دانید؟» پاسخ داده است: «فرق می‌کنند. بعضی‌هایشان انقلابی بودند و وقتی که سخت‌گیری‌های حکومت زیاد شد، دیگر ادامه ندادند. بعضی‌ها هم اصلاً آن موقع‌ها نبودند و در کوچه‌های روستاهایشان می‌گشتند. ولی الان آمده‌اند و انقلابی شده‌اند».

  با این که پیداست مراد او چه کسانی هستند و انقلابی‌گری و مبارزه را در مقابل عافیت‌طلبان قرار می‌دهند و همان اصطلاح « انقلابی‌های بعد از انقلاب» یا « رزمندگان جبهه ندیده» مد نظر است که عبارات آشنا و بارها به کار رفته‌ای هم هست اما این دسته از مخالفان بر روی واژه «روستا» توقف می‌کنند و مدافع و حامیان روستاییان شده‌اند و کمپین به راه انداخته‌اند که «من روستایی هستم» و انگار هاشمی به روستاییان توهین کرده و حالا آنان درمقام دفاع و حمایت برخاسته اند!

  این در حالی است که

اکبر هاشمی رفسنجانی خود «روستا زاده» است؛ خود ساخته و برخاسته از روستای «نوق» در شهرستان «بهرمان» در استان کرمان که رابطه خود را نه با روستای زادگاه گسسته نه با روستاییان وهر گاه به آن سامان می‌رود با استقبال فراوان رو به رو می‌شود.

  با این پیشینه روشن است که واژه «روستا» در ذهن و زبان او نه واژه ای برای تحقیر که دقیقا در مقام «جای خوش آب و هوا و استراحت» بیان شده  و اتفاقا شهری‌ها هیچ گاه برای تحقیر از این کلمه استفاده نمی‌کنند و واژه «دهاتی» را به کار می‌برند که آن هم البته زیبنده نیست.

به عبارت دیگر اگر آقای هاشمی می‌خواست به زبان امروزیان سخن بگوید مثلا می گفت در جای خوش اب و هوا و دور از متن مبارزه بودند.   یعنی بیرون از صحنه و در حال استراحت یا حداکثر مطالعه و تحقیق.

  بد نیست به خاطره ایشان درباره  کتاب «امیر کبیر یا قهرمان مبارزه با استعمار» که بیش از 50 سال پیش در «روستا»ی زادگاه خود  نوشته اشاره شود: «از آرزوهایم ترجمه کتاب القضیه الفلسطینیه به فارسی بود. نویسنده آن اکرم زعیتر است. آن کتاب را که مرحوم آیت الله حاج میرزا خلیل کمره ای در اختیارم قرار داده بود به اضافه کتاب لغت المنجد  به نوق بردم و بنا شد تابستان 1342 در  نوق بمانم. گاهی هم در نوق منبر هم می رفتم اما کار عمده ام ترجمه بود.»-[ دوران مبارزه ص 102]

  یا به یاد آوریم که در بین خاطره نقش همسرشان- خانم عفت مرعشی- در نجات از ترور در خرداد 1358 به جای «همسر» از واژه «خانواده» استفاده می کردند.هر سیاست مداری بر اساس خاستگاه و زادگاه خود واژگانی را به کار می برد که چه بسا با منظوری که جای دیگر از آنها برداشت می شود تفاوت داشته باشد.

  هاشمیِ روستا زاده و برخاسته از روستا و علاقه مند به روستا و کشاورزی که درآمد عمده او از محل تولید محصولات کشاورزی بوده و هست طبعا هیچ گاه واژه روستا و روستایی را در مقام تخفیف به کار نمی‌برد و مشکل و انگیزه دلواپسان، دیگر است:

  - نخست این که در قبال هر سخن هاشمی جنجال به راه می اندازند تا او به لاک محافظه کاری بازگردد. اما آنچه هاشمی را در 82 سالگی همچنان جذاب نگاه داشته سخنان نوبه نو شونده اوست و می خواهند این امتیاز و جذابیت را از او سلب کنند.

  -یکی از عوامل مهم در پیروزی حسن روحانی در انتخابات 24 خرداد 92 آرای روستاییان بود. حتی برخی ناظران آنان را در این انتخابات هوش مندتر از مردمان کلان شهرها دانستند که بعضا به صحنه نیامدند. روستاییان اما حضور پرشورتری داشتند و انتخاب غالب آنان نیز روحانی بود. آیا گروه هایی که گمان می برند پایگاه اجتماعی آنان در حاشیه ها و روستاهاست قصد دارند رقیب را از میدان به در کنند و برای خود پایگاه مطمئنی قبل از انتخابات دست و پا کنند؟

  -دست آخر این که این بار هاشمی رفسنجانی صریح و روشن و بی اما و اگر از عزم خود برای شرکت در انتخابات مجلس خبرگان در اسفند ماه خبر داده و منتقدان نیز زودتر از معمول دست به کار شده‌اند تا او را منسوب به اشراف و خودشان را نماینده اقشار کمتر برخوردار جامعه معرفی کنند.


روستا بهانه است. روستازاده ی سیاست مدار نشانه است.


نظرات  (۹)

باز نمایشها برای رای جمعکردن شروع شد اما زهی خیال باطل
برای شما گرداندگان سایت متاسفم که جیره خور هستید که به مهدی دزد فائزه فتنه گر نگاه کنید که ...
پاسخ:
ربط آقای گودرزی به خانم شقایقی رو متوجه نشدیم ....
خدایا ما را ازاین بازی های سیاسی برهان ،امام زمان ما را برسان شاید نمایندگانمان بفهمند که وظیفه آنها در مجلس چیست ،در مقابل مردم چه مسئولیتی دارند؟ چرا اینهمه نقص قانونی داریم و این همه اختلاس ،قانونی نمی نویسند یا نظارت بر اجرای قانون ندارند، اگر نظارت دارند با متخلف برخورد نمی کنندو.......خدایا به من ایرانی اعم از شهری و روستایی توانی ده که بازیچه اینگونه بازی ها نباشم و بتوان سره را از ناسره،شعاریون را از عمل کنندگان تشخیص بدهم.
بنشین و بفرما و بتمرگ هر سه یک معنی میدن آدمهای بزرگ باید همیشه مواظب حرف زدنشون باشند تا بعدا نیازی به توجیه و تفسیر نداشته باشد (اصلا چه نیازی به استفاده از کلمه روستا بوده خب میفرمودن یه عده تا دیروز انقلابی نبودن یهو انقلابی شدن) 
پاسخ:
منظور ایشان این بوده که برخی افراد در زمان های حساس برای استراحت و دور بودن از تشنج به روستا رفته اند و زمانی که پست ها را قسمت می کردند ، برگشته اند و در متن صحبتهایشان توهینی به روستائیان نبوده. منتهی چون قرار است به هر قیمتی یک نفر کوبیده ! شود ، از هر کلمه استفاده ی لازم برده می شود !

چرا شبستر نیوز عزیز و گلشن راز محترم خودتان را برای اهدای جایزه باخته اید و ذوق زده شده اید یک خبر داخلی را  در سه پست جداگانه تکرار کرده اید ؟

مگر کجاش مهم  است که میخواهید به رخ جامعه بکشید 
این هدایا یا بقولی حق سکوت ها باعث شده در طول سال حتی یکبار هم از فرماندار و معاون و بخشدارش و شهردار انتقاد نکنید
باز هم با این هدایای ناچیز خودتان  و معرفت و رسالت خطیرتان را باختید و مردم را فدای هدیه بانکی صدهزارتومانی کردید

اگر غیر از این است آدرس و لینک انتقاد از آقایون را نشان بدهید برویم مطالعه کنیم

انتقادیکه شخصا " از خود آقایان و مدیریت ضعیف شان داشته باشید نه اینکه انتقاد از زبان آنها منتشر کنید

بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است

حمیدآقا بنظر میرسد تیزبین به موضوع حساسی اشاره کرده اند

 کادو های  شهرداری های شبستر-خامنه- تسوج -وایقان به خبرنگاران یعنی حق سکوت  اهدا شده است  

یکی از خبرنگاران پیشکسوت شهرستان به هیچ یک از این مراسم دعوت نشده است زیرا سال گذشته موضوع سفر تفریحی و خانوادگی شهرداران به جزیره رویایی کیش و هزینه بار تحمیلی به بیت المال را به چالش کشید و بسیاری از مسائل پشت پرده  بر ملا شد

حمیدآقا شما که مو را از ماست بیرون میکشید چرا مطلبی در خصوص این **** علنی تحت عنوان کادو مطلب جداگانه ای نمیگذارید

ایکاش بمناسبت روز خبرنگار سری به خبرهای کادو باران در سایت های محلی شهرستان بزنید و اظهار نظر کنید

 

پاسخ:
سلام
منظورتان از آن خبر نگار پیشکسوت کیست امیر خان؟

شما همان به عکسها ی کادو باران شهرداران خامنه و وایقان و فرمانداری در دو سایت گلشن راز و شبستر نیوز بمناسبت روز خبرنگار نگاه کنید جای خالی یکنفر  که خبرنگار پرسابقه منطقه است را مشاهده خواهید کرد که خود شما بیشتر بهش گیر میدین

 

پاسخ:
احتمالا کادوی اونو براش فرستادن با پست پیشتاز !
اگر خودت واقعا باور داری که منظور ایشان واقعا اون بوده من دیگه حرفی ندارم 
برای کسب محبوبیت و زیر سوال بردن هاشمی مخالفان دست به چه اعمال بی مایه وسخیفی می زنند .اخلاق از این جامعه رخت بربسته

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">