شبستر از زاویه ای دیگر (SHABESTAR)

قبول مسئولیت نوشته ها کافی نیست. اهل قلم در قبال تمام چیزهایی که باید می نوشتند ، اما به هر دلیل ننوشته اند نیز مسئولند

شبستر از زاویه ای دیگر (SHABESTAR)

قبول مسئولیت نوشته ها کافی نیست. اهل قلم در قبال تمام چیزهایی که باید می نوشتند ، اما به هر دلیل ننوشته اند نیز مسئولند

شبستر از زاویه ای دیگر (SHABESTAR)

این وبلاگ کاملا شخصی بوده و وابستگی به هیچ حزب - گروه - ارگان - NGO - نهاد دولتی یا خصوصی و یا تشکلهای سیاسی و اجتماعی ندارد. وامدار هیچ جریان سیاسی و غیر سیاسی نبوده و مسئولیت مطالب نوشته شده را بعهده میگیرد . چنانچه فردی به عنوان یا محتوای مطلبی اعتراض داشته باشد ، نویسنده متعهد است اعتراض وی را (چنانچه خلاف ادب و عرف و هنجارهای جامعه نباشد) در ذیل همان مطلب درج نماید .

آخرین نظرات
  • ۲۲ مهر ۹۹، ۱۶:۴۸ - محمد مانی
    ۱۹۷😎

سلام

شاید برای شما هم اتفاق افتاده است که اخبار بیست و سی را گوش کنید و گوینده ی مربوطه با اعتماد به نفسی مثال زدنی ،  آماری در مورد وضع خوب اقتصاد کشورمان و بدبختی و فلاکت کشور های اروپایی -یا یک چیزی تو همین مایه ها- گفته باشد . در اکثر موارد و در مودبانه ترین حالت کلمه " حرف مفت " بکار خواهد رفت !


اما "حرف مفت" یعنی چه ؟


وقتی ناصرالدین شاه دستگاه تلگراف را به ایران آورد و در تهران نخستین تلگرافخانه افتتاح شد؛ مردم به این دستگاه تازه بی اعتماد بودند، برای همین؛ سلطان صاحبقران اجازه داد که مردم یکی دو روزی پیامهای خود را رایگان به شهرهای دیگر بفرستند. وزیر تلگراف استدلال کرده بود که ایرانیها ضرب المثلی دارند که میگوید "مفت باشد؛ کوفت باشد". یعنی هر چه که مفت باشد مردم از آن استقبال میکنند. همینطور هم شد. مردم کم کم و با ترس؛ برای فرستادن پیامهایشان راهی تلگرافخانه شدند. دولت وقت؛ چند روزی را به این منوال گذراند و وقتیکه تلگرافخانه جا افتاد و دیگر کسی تلگرافخانه را به شعبده و جادو مرتبط نکرد مخبرالدوله دستورداد بر سر درتلگرافخانه نوشتند:


از امروز حرف مفت؛ قبول نمی شود.


میگویند حرف مفت از آن زمان به زبان فارسی راه پیدا کرد

 

نظرات  (۱)

خوب اینو گفتید بابت اطلاع رسانی یا اینکه ادامه دار خواهد بود!!!!!

پاسخ:
بستگی به نظر اعضای محترم وبلاگ داره

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">